środa, 23 listopada 2011

Kochin miniaturowy

Od wczoraj mam w swoim stadku kochiny miniaturowe :D kogutka i 3 kurki...nie mogę się na nie napatrzeć.
To takie małe okrągłe kuleczki, bardzo przyjazne i ciekawskie.

3 kurki a z tyłu kogutek

kurki :)

i znów kurka

Pierwsze kurki zostały przywiezione do Europy z Chin dopiero w XIX wieku, były to cesarskie kurki trzymane w dużych ogrodach, gdzie pośród licznej zieleni były umieszczone kurniki z kochinkami. Ich hodowla zaczęła się kształtować jednak dopiero w XX wieku, ze względu na kłopoty ze zdobyciem materiału zarodowego bezpośrednio z Chin, kierowana głównie przez Anglików i Niemców.
Kury te słabo fruwają, dlatego wybieg ich nie musi być ogrodzony wysoka siatką. Ze względu na ich bujne opierzenie kształt powinien być taki, że obojętnie, z której strony patrzy się na kurę powinna mieć zaokrąglone rysy. Maja krótką szyję, zaokrąglony korpus, krótki i szeroki grzbiet, słabo rozwinięte skrzydła, szeroką pierś, a wszystko dokładnie opierzone miękkimi piórami, które opadając tworzą niepowtarzalna strukturę i dzięki nim kurki wyglądają na większe, bardziej masywne. Nogi krótkie i również po zewnętrznych stronach mocno opierzone, a dokładniej palec środkowy i zewnętrzny są mocno opierzone zaś opierzenie pomiędzy palcami powinno być zaznaczone. Głowa mała proporcjonalna do reszty, grzebień pojedynczy, mocno czerwony zwracający uwagę obserwatora, zausznice dopasowane do dzwonków, nie za duże również czerwone. Pióra powinny być bardzo miękkie i w 2/3 składać się z puchu, tylko końcówka 1/3 powinna być mocnym piórem. Pomimo tego, iż kurka jest mniejsza od koguta sprawia wrażenie cięższej, a to dzięki obfitemu opierzeniu i niższej postawie.
Wady wyglądu zewnętrznego to zbyt mało puchu w upierzeniu, wąska pierś, długie i wystające sterówki, wąski brzuch, pióra źle ułożone, długie skoki, leżący grzebień, blade zausznice z białym nalotem, nieodpowiedni kolor stóp, duża, ciężka głowa niepasująca do ogólnej budowy.
Kochiny miniaturowe nie maja nic wspólnego z dużą rasą kochinów, zostały wytworzone całkowicie niezależnie, jako odrębna rasa. Są spotykane w dwóch typach opierzenia – gładkim i lokowanym, oraz w prawie wszystkich barwach upierzenia. W typie lokowanym występują: niebieska, biała, czarna, jastrzębiata, żółta oraz czarna biało nakrapiana, zaś w typie gładkim te same, co w lokowanym oraz dodatkowo: perłowoszara, czerwona, żółto-jastrzębiata, perłowo-jastrzębiata, bursztynowa, złocisto-porcelanowa, srebrzysto-pszeniczna, złocisto-pszeniczna, złocistoszyja, niebiesko-złocisto-szyja, srebrzystoszyja, żółto-czarno-gronostajowa, żółto-niebiesko-gronostajowa, biała-niebiesko-gronostajowa oraz biało-czarno-gronostajowa. 

             Kury są bardzo dobrymi mamkami, kwoczą często i świetnie odchowują młode, dlatego często są wykorzystywana jako nasadki dla innych bardziej cennych gatunków drobiu czy bażantów. Te niezwykłe małe kurki mają niesamowity apetyt, którego nie są w stanie powstrzymać, kiedy widzą coś smacznego i w związku z tym maja tendencję do tycia. Dobra kondycja ma znaczenie, ponieważ odbija się na nieśności kur, kury otyłe znoszą mniej jaj, a przecież w hodowli chcemy uzyskać ich jak najwięcej. Przeciętna kurka znosi około 80-100 jaj rocznie, przy kurkach z nadwagą ta nieśność spada lub nawet kurka przestaje znosić jajka. Waga koguta 850g a kur 750g, wielkość obrączek kogut 16 a kura 15, barwa jaj od białej do brązowej w zależności od koloru opierzenia..

6 komentarzy:

makroman pisze...

Niesamowite. Nie wiedziałem że taka rasa w ogóle istnieje - ciekawe to wszystko.

Ewka pisze...

Oj ras kur jest bardzo dużo, ja mam ich zaledwie 4, ale za to w różnych opcjach kolorystycznych. Na pewno ich przybędzie ;)

Anonimowy pisze...

Witam Panią.
Jakie posiada pani odmiany barwne kochinów miniaturowych. Proszę o szybką odpowiedź.
Pozdrawiam.:)

Ewka pisze...

Kochiny które posiadam, można obejrzeć na mojej stronie o hodowli: http://ptaki-ozdobne.manifo.com/karzelek-kochin

Anonimowy pisze...

a czy będzie Pani sprzedawać jaja kochinów miniaturowych?

Ewka pisze...

Obecnie nie. Być może po sezonie lęgowym.