środa, 23 listopada 2011

Kochin miniaturowy

Od wczoraj mam w swoim stadku kochiny miniaturowe :D kogutka i 3 kurki...nie mogę się na nie napatrzeć.
To takie małe okrągłe kuleczki, bardzo przyjazne i ciekawskie.

3 kurki a z tyłu kogutek

kurki :)

i znów kurka

Pierwsze kurki zostały przywiezione do Europy z Chin dopiero w XIX wieku, były to cesarskie kurki trzymane w dużych ogrodach, gdzie pośród licznej zieleni były umieszczone kurniki z kochinkami. Ich hodowla zaczęła się kształtować jednak dopiero w XX wieku, ze względu na kłopoty ze zdobyciem materiału zarodowego bezpośrednio z Chin, kierowana głównie przez Anglików i Niemców.
Kury te słabo fruwają, dlatego wybieg ich nie musi być ogrodzony wysoka siatką. Ze względu na ich bujne opierzenie kształt powinien być taki, że obojętnie, z której strony patrzy się na kurę powinna mieć zaokrąglone rysy. Maja krótką szyję, zaokrąglony korpus, krótki i szeroki grzbiet, słabo rozwinięte skrzydła, szeroką pierś, a wszystko dokładnie opierzone miękkimi piórami, które opadając tworzą niepowtarzalna strukturę i dzięki nim kurki wyglądają na większe, bardziej masywne. Nogi krótkie i również po zewnętrznych stronach mocno opierzone, a dokładniej palec środkowy i zewnętrzny są mocno opierzone zaś opierzenie pomiędzy palcami powinno być zaznaczone. Głowa mała proporcjonalna do reszty, grzebień pojedynczy, mocno czerwony zwracający uwagę obserwatora, zausznice dopasowane do dzwonków, nie za duże również czerwone. Pióra powinny być bardzo miękkie i w 2/3 składać się z puchu, tylko końcówka 1/3 powinna być mocnym piórem. Pomimo tego, iż kurka jest mniejsza od koguta sprawia wrażenie cięższej, a to dzięki obfitemu opierzeniu i niższej postawie.
Wady wyglądu zewnętrznego to zbyt mało puchu w upierzeniu, wąska pierś, długie i wystające sterówki, wąski brzuch, pióra źle ułożone, długie skoki, leżący grzebień, blade zausznice z białym nalotem, nieodpowiedni kolor stóp, duża, ciężka głowa niepasująca do ogólnej budowy.
Kochiny miniaturowe nie maja nic wspólnego z dużą rasą kochinów, zostały wytworzone całkowicie niezależnie, jako odrębna rasa. Są spotykane w dwóch typach opierzenia – gładkim i lokowanym, oraz w prawie wszystkich barwach upierzenia. W typie lokowanym występują: niebieska, biała, czarna, jastrzębiata, żółta oraz czarna biało nakrapiana, zaś w typie gładkim te same, co w lokowanym oraz dodatkowo: perłowoszara, czerwona, żółto-jastrzębiata, perłowo-jastrzębiata, bursztynowa, złocisto-porcelanowa, srebrzysto-pszeniczna, złocisto-pszeniczna, złocistoszyja, niebiesko-złocisto-szyja, srebrzystoszyja, żółto-czarno-gronostajowa, żółto-niebiesko-gronostajowa, biała-niebiesko-gronostajowa oraz biało-czarno-gronostajowa. 

             Kury są bardzo dobrymi mamkami, kwoczą często i świetnie odchowują młode, dlatego często są wykorzystywana jako nasadki dla innych bardziej cennych gatunków drobiu czy bażantów. Te niezwykłe małe kurki mają niesamowity apetyt, którego nie są w stanie powstrzymać, kiedy widzą coś smacznego i w związku z tym maja tendencję do tycia. Dobra kondycja ma znaczenie, ponieważ odbija się na nieśności kur, kury otyłe znoszą mniej jaj, a przecież w hodowli chcemy uzyskać ich jak najwięcej. Przeciętna kurka znosi około 80-100 jaj rocznie, przy kurkach z nadwagą ta nieśność spada lub nawet kurka przestaje znosić jajka. Waga koguta 850g a kur 750g, wielkość obrączek kogut 16 a kura 15, barwa jaj od białej do brązowej w zależności od koloru opierzenia..

poniedziałek, 21 listopada 2011

Pawiki, mnogo się robi

Wczoraj dotarły do mnie nowe ptaszynki, 5 szt pawików.
3 białe na czarnych ogonach i 2 białe.
Cudownie się je obserwuje :D

Mały opis rasy pawik europejski:
Dla wyżej wymienionych ras na początku naszego stulecia opracowano jednolity wzorzec międzynarodowy, dzięki czemu obecnie we wszystkich krajach Europy uformował się jednolity typ gołębi zwanych pawikami (Pfautaube, Fanlail, Pigeon queue de mon). Są to średnio duże ptaki, ociężale latające, z ogonem składającym się z bardzo wielu sterówek . Głowę mają stosunkowo mało, wydłużoną, gładką, czoło słabo uwypuklone nieco tylko wznoszące się ponad linię dzioba, natomiast kark jest silnie łukowato wygięty. Długi, prosty i cienki dziób, skierowany do dołu, jest czarny u odmiany czarnej i niebieskiej, biały u ptaków białych i jasny u inaczej ubarwionych. Woskówka jest biała, kształtu sercowatego, wydłużona, rozdzielona i gładka. U pawików białych z ogonem barwnym i tarczowych oczy są ciemnobrunatne, u jednobarwnych i osobników z białym ogonem tęczówka jest biała. Obwódka oczna, bialożółtawa i gładka (tzw. martwa brew), nie jest wyraźnie wykształcona. Szyja długa, wygięta jak u łabędzia, odchylona mocno do tylu, tak że niemal przylega do grzbietu, objawiająca charakterystyczne drgania, z podgardlem mocno wykrojonym. W postawie paradnej głowa znajduje się niżej linii poziomej przeprowadzonej przez nasadę szyi w miejscu graniczenia jej z piersią, opiera się na obfitej warstwie piór wierzchniej okrywy ogona, zwanej "poduszeczką" lub "jaśkiem".

     Pierś wypukła, uniesiona mocno do góry, grzbiet wklęsły, stromo pochylony do tylu; wskutek tego tułów przyjmuje postawę prawie pionową. Brzuch, o skośnej linii profilowej, pokryty jest obficie piórami. Dlugo i prosto skrzydła ściśle przylegają do ciała, a ich końce zwisają poniżej ogona. Ogon jest prawie kolisty, złożony z 33-42 długich i bardzo szerokich sterówek koliście rozpostartych w 2-3rzędach. W postawie paradnej ogon unosi się pionowo, na kształt tarczy, a dwie skrajne sterówki, po jednej z każdej strony ogona, dotykają ziemi. Górna zewnętrzna część każdej sterówki ma chorągiewkę postrzępioną, "ufryzowaną", tak że pióra wydają się być szersze, niż są w rzeczywistości. Pióra wierzchniej i spodniej okrywy ogona są bardzo obfite, na górze tworzą "poduszeczkę". Gruczołu kuprowego brak. Nogi są średnio długie lub krótkie, gładkie. Pawiki zawsze stąpają na palcach.

A oto moje ptaszyny ;)

środa, 16 listopada 2011

Jesienne mole

Książkowe oczywiście :D
Została zaopatrzona przez mojego męża w fajną sagę, na jesienne wieczory.
A to w ramach rehabilitacji za sklerozę w naszą rocznicę.
Zatem wybaczam, mam co czytać.
Książek jest 39, jedna nowa kosztuje 9,90 zł, moje kupione są z 2 ręki, raz przeczytane, za 98 zł wszystkie :)
Warto było czekać.

Tu komplet sagi w sprzedaży:
http://www.mareno.pl/promo,908,Saga_Trzy_Siostry.html


poniedziałek, 14 listopada 2011

Berlin jesienny

Ostatni weekend spędziliśmy całą rodzinką w Berlinie. Piękna tam jest jesień a i obiekty turystyczne warte obejrzenia :D
Bańki...bańki...








Bugatti Veyron

Ciekawa jestem jak się nazywa to drzewo


Nie mógł się oprzeć


Śnieguliczka biała



I tego tez nie znam...

Wróbel :)

To też mnie zaciekawiło, nigdy nie widziałam takich owoców.



Cudeńko w czyimś garazu



Skrzat :)


poniedziałek, 7 listopada 2011

Trąba powietrzna i wspomnienia

U mnie mgła... ponuro, nic się nie chce. Wspominam lato, wakacje i inne wydarzenia. Chcę się z wami nimi podzielić. Jedne zdjęcia rozweselają, rozpromieniają, inne napełniają obawą... z resztą oceńcie sami.

Z wakacji:
Wisła, jeszcze mała ;)

Też z Wisłą
 Z ogrodu:
Jukka

Mak

Ślimak, bardzo duży, nie wiem jaki to gatunek

Modrzew

Rusałka ceik

Krople deszczu na szybie samochodowej

Sasanka

Stołówka pająka ;)
I kolejne

No i mniej wesoło, widok po przejściu trąby powietrznej w naszej wsi...
Palety wychodziły z ogrodzeniem, nie trzeba opisywać tej siły...
Nadziane dachówki

sobota, 5 listopada 2011

Jesień kwiecista

Jesień tego roku piękna...zachwyca kolorami, nie żałuje nam również ostatnich listopadowych kwiatów.
Jeśli do kompletu mamy słoneczko, śliczną pogodę, to aż chce się wychodzić z domu, w moim przypadku była to chwila, gdy moje dziecię smacznie spało.